درباره موسسه

در شرایطی که در عصر ارتباطات و سرعت ، همه مذاهب و مکاتب اعتقادی سعی در تبلیغ و اشاعه افکار و اعتقادات خود با پیشرفته ترین ابزار و تکنولوژی دارند برخی از فرق و گروه ها با راه اندازی سایت های اینترنتی و تأسیس شبکه های ماهواره ای و از راه های متنوع و حتی از راه های پیش پا افتاده ای نظیر کمکهای مستقیم نقدی و غیر نقدی افکار درست یا نادرست خویش را اشاعه می دهند و در این شرایط زمانی که با تهاجم همه جانبه فرهنگی غرب روبرو هستیم و جاذبه های رنگارنگ سمعی و بصری همه گوش ها و چشم ها را پر کرده است لزوم تجدید نظر در نوع تبلیغ و ساخت و اداره اماکن مذهبی برای هر چه گسترده تر شدن فرهنگ اسلام ناب محمدی6و معارف منور اهل بیت عصمت و طهارت(ع) بیشتر احساس می گردد. بنابراین باید مساجد ما از حالت سابق خارج شده و از مکانی صرفاً برای انجام امور مذهبی و اعتقادی به محلی برای انجام امور اجتماعی و فرهنگی تبدیل شود و از منظری دیگر محلی باشد هم برای تقویت روح و هم برای تقویت جسم هم برای سلامت روح و هم برای سلامت جسم و هم مکانی برای علم اندوزی در راستای معارف اصیل اسلامی و الهی تا بتوان از این طریق به مبارزه با تهاجمات فکری عقیدتی و فرهنگی دشمنان اسلام پرداخت.
از این رو جمعی از خدمتگزاران اهل بیت(ع)در هیئت متوسلین به حضرت قاسم بن الحسن و تنی چند از اصحاب فکر و اندیشه با تاسیس موسسه ای فرهنگی مذهبی به نام نوجوان سیزده ساله رشید کربلا حضرت قاسم بن الحسن که خود الگویی برای جوانان و نوجوانان و حتی بزرگان این مرز و بوم است اقدام به طراحی و ساخت مجتمعی عظیم و چند منظوره با محوریت مسجد جامع و حسینیه نمودند. با ذکر این مقدمه به اینجا می رسیم که تا به حال کمتر پیش آمده که شعر یا ضرب المثل معروف (آنچه خوبان همه دارند تو تنها داری) را برای غیر شخص مثلا برای یک مجموعه یا محل به کار ببرند. اما اغراق نیست اگر بگوییم آنچه در دورنمای میدان شهید محلاتی به غرب و شرق یعنی از فراز پل ری و یا چهار راه افسریه پیداست، آن گنبد و بارگاه نیمه تمامی که هر روز کامل و کامل تر می شود و شکل اصلی خود را پیدا می کند و در یک کلام مجموعه فرهنگی، مذهبی که به نام مبارک سیزده ساله رشید کربلا مزین شده است را می توان مصداق بارز این مصراع دانست. چون کمتر کسی در نگاه اول فکر می کند در این زمین 3530 متری حداکثر بنا و توان صرف شده تا مایحتاج مردم و نیاز امروز شهر بزرگ و مردمان بزرگوارمان در این فضا مهیا و تعبیه شود. ولی موسسه فرهنگی مذهبی حضرت قاسم بن الحسن8افتخار دارد که در این مسیر قدم گذارده است.

حکایت 40 سال پیش!
اما چه شد که زمین بایر و بلا استفاده شمال میدان شهید محلاتی، پشت مدرسه شهید فیاض بخش تبدیل به مرکز فرهنگی گردید؟
پرچمی برفراز سوله ای موقت که بعدها اهالی محل فهمیدند حسینیه است در محرم سال 1419 هجری قمری یا 1377 هجری شمسی نصب گردید و روی تابلو موقت سر در حسینیه هم این نام حک شد: (حسینیه حضرت قاسم بن الحسن8تاسیس 1344 هجری شمسی) ماجرا به 40 سال قبل بر می گردد، زمانی که عده ای نوجوان سیزده – چهارده ساله در خفقان رژیم طاغوت تصمیم گرفتند تا زیر یک پرچم جمع شوند و سنگ بنای هیئتی مقدس را بنا نهند. نوجوانان ساکن شهباز آن روز و هفده شهریور امروز، روزگاری که ضرورت هم پیمانی و همبستگی نیروهای انقلابی و مذهبی احساس می شد دور هم جمع شدند و با برپایی مجالسی به ذکر فضایل و فراگیری زندگی رفتاری اهل بیت(ع) پرداختند.
هیئت به طور منظم به صورت هفتگی و در خانه های بچه های محل به شکل سیار برگزار می شد. نوجوانان هیئتی به نوجوان سیزده ساله کربلا، ابن الکریم، قاسم بن الحسن8متوسل شدند و این گونه شد که نام جلسه خود را به این نام متبرک کردند. انقلاب اسلامی به ثمر نشست و آرزوی هیئتی ها محقق شد و این جا بود که شعار هیئت و آنچه بر کتیبه آن نقش بسته بود، تغییر کرد: (ما شیفته محبت پنج تنیم / دلباخته خمینی بت شکنیم / در سایه رحمت حسین بن علی / دلداده مهر قاسم بن الحسنیم)
با عنایت صاحب پرچم و همت والای دوستداران جلسه، روز به روز بر تعداد علاقه مندان و اعضا اضافه شد، تا جایی که قدیمی ترهای هیئت را مجاب کرد، به دنبال فراهم آرودن یک محل مناسب برای مرکز جلسه یا به عبارت بهتر حسینیه دائمی بیفتند. تلاش ها و پیگیری ها آغاز شد و سرانجام دست تقدیر و عنایت، این مکان را برای احداث حسینیه تعیین کرد.
در کوچه پس کوچه های جنوب شرق تهران، محله ای اصیل و در عین حال محروم، زمینی وسیع که اگر تنها می خواست به ساخت حسینیه اختصاص یابد اسراف بود و کج سلیقگی، این گونه بود که مشاوران ساختمانی و اهل نظر پای میز مذاکره و جلسات مکرر نشستند و تصمیم نهایی را اتخاذ کردند. احداث موسسه فرهنگی مذهبی با حدود دوازده هزار متر بنا شامل مسجد ، حسینیه ، حوزه علمیه ، درمانگاه خیریه ، مجموعه ورزشی و فرهنگی و فضاهای فرهنگی – اجتماعی که در نهایت کلنگ شروع عملیات ساختمانی موسسه طی مراسمی در تاریخ 27/1/ 85 و سالروز میلاد با سعادت پیامبر ختمی مرتبت و حضرت امام جعفر صادق7با حضور آیت الله مهدوی کنی و جمع کثیری از مردم، علما و مسوولین کشور به زمین زده شد. و از همان آغاز با استقبال پرشور مردم، اقامه نماز جماعت در سه وعده و در کنار آن عملیات ساختمانی آغاز گردید.
همزمان با این رویداد بزرگ فرهنگی، جمعی از مهندسان مجرب و خبره با مسوولیت و هدایت جناب آقای مهندس محسن میر حیدر شرکت مهندسین پیرراز با همت عالی، نقشه های اولیه ساختمان موسسه را در بخش های مختلف فرهنگی – آموزشی – خدماتی و رفاهی طراحی، و با نظارت مستمر به مرحله اجرا در آوردند. و اکنون پس از گذشت سیزده سال با لطف الهی و کمک انسان های خیراندیش و نیکوکار و با صرف هزینه ای بالغ بیش از یکصد میلیارد ریال اغلب بخش های این موسسه به بهره برداری رسیده است شایان ذکر است که سایر بخش ها نیز در صورت تامین هزینه ها در آینده ای نزدیک افتتاح خواهد گردید. انشاء الله.